превозно средство

превозно средство
автомоби́л м, кола́ ж, (официально) прево́зно сре́дство
автомобиль

Български-руски речник. 2013.

Игры ⚽ Нужна курсовая?

Смотреть что такое "превозно средство" в других словарях:

  • превозно средство — словосъч. кола, автомобил …   Български синонимен речник

  • велосипед — (фр. velocipede) превозно средство на две тркала што возачот го движи со нозете …   Macedonian dictionary

  • кондуктер — (фр. conducteur) работник на превозно средство (воз, трамвај, тролејбус, автобус) што издава и прегледува карти …   Macedonian dictionary

  • локал — (лат. locale) 1. просторија, особено угостителска 2. воз или друго превозно средство што сообраќа постојано на некоја пократка линија 3. внатрешна телефонска линија што опслужува одделенија од едно претпријатие, установа и сл …   Macedonian dictionary

  • транспортер — (фр. transporteur) 1. тех. уред за преместување на товар во фабрика 2. превозно средство (камион, авион и др.) 3. лице што се занимава со превезување на товар 4. стражар спроводник, придружник 5. геом. агломер, инструмент за пренесување или за… …   Macedonian dictionary

  • ховеркрафт — (анг. hover лебди, се pee, craft летало) превозно средство што се движи со голема брзина над вода или над земја на воздушна перница што ја произведува специјален мотор сместен на средината на каросеријата …   Macedonian dictionary

  • шверцува — (гер. schvarzen) 1. се занимава со шверц 2. се шверцува се вози со воз, брод, или со друго превозно средство без карта …   Macedonian dictionary

  • автомобил — същ. превозно средство, кола …   Български синонимен речник

  • кола — същ. каруца, бричка, таратайка същ. талига, двуколка същ. фургон същ. превозно средство, автомобил същ. файтон, екипаж, карета, каросерия …   Български синонимен речник


Поделиться ссылкой на выделенное

Прямая ссылка:
Нажмите правой клавишей мыши и выберите «Копировать ссылку»